021-۸۸۹۶۳۴۳۴

021-36020035

021-36010232

دو موضوع اصلی در صنعت ساختمان که عبارت اند از سبک سازی و عایق کاری حرارتی جداره های ساختمان ها از سویی و از سوی دیگر بهینه سازی مصرف سوخت در صنایع تولیدی در کشور در صدر برنامه ریزی های کلان اقتصادی می باشد. سبک سازی تیغه های جداکننده غیرباربر ساختمان ها نقش بسیار مهمی در سبک سازی و کاهش بار مرده ساختمان ها دارد که منجر به کاهش نیروی وارده به سازه در اثر زلزله می شود و با توجه به لرزه خیزی کشور ایران این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد.

عایق کاری حرارتی و صوتی ساختمان نیز علاوه بر اینکه الزام مقررات ملی ساختمان می باشد نقش بسزایی در صرفه جویی در مصرف انرژی ، آسایش ساکنین و به تبع آن کاهش هزینه های ساختمان دارد.

بلوک های سبک در دنیا به روش های گوناگون تولید می شوند که برخی از آنها عبارت اند از :


* ساخت بلوک با پایه سبک دانه معدنی یا صنعتی


* ساخت بلوک با پایه بتن گازی که بنا به دلایل متعددی پیچیدگی های خاصی دارد و بنا به همین دلایل مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن نسبت به مصرف برخی از آنها هشدار داده است.


* ساخت بلوک با سبک دانه صنعتی به دلیل صرف مقادیر بالای انرژی در فرآوری سبک دانه های صنعتی از نظر زیست محیطی و اقتصادی در کشور صحیح به نظر نمی رسد، در حالی که با توجه به وجود پهنه وسیع سنگ های طبیعی سبک در کشور معمولا نیازی به فرآوری مصنوعی و مصرف مقادیر بالای انرژی در این پروسه نمی باشد.

با توجه به قیمت تمام شده پایین تر در واحد سطح دیوار نسبت به سفال دیواری و همگن بودن بدنه دیوار از نظر یکسان بودن جنس ملات دیوارچینی(پایه سیمانی) و بلوک سیمانی چسبندگی و انسجام بیشتری در بدنه دیوار وجود دارد. همچنین ضایعات این محصول در حمل و نصب بسیار کمتر از سفال و مصالح مشابه می باشد.

همچنین اکثر سفال های تولیدی به علت پروسه پخت نادرست و مواد اولیه (عمدتا رس) نامرغوب موجود در اکثر مناطق کشور که جهت ساخت سفال به کار می رود دارای اعوجاج و ترک می باشد که این باعث می شود در هنگام نازک کاری مقادیر زیادی گچ و خاک جهت تسطیح سطح به کار رود در حالی که با استفاده از بلوک دیواری سبک سیمانی ارزان قیمت به علت روش تولید مربوطه ، سطحی کاملا مسطح قبل از گچ و خاک حاصل می گردد. همچنین به علت زبری سطح بلوک سیمانی نسبت به سفال چسبندگی اندود های گچی و سیمانی به دیوار بسیار بهتر خواهد بود. یکی از مشکلات اصلی دیوارهای سفالی عدم قابلیت میخ پذیری آنهاست به این شکل که معمولا نمی توان به دیوار پیچ و میخ متصل کرد در حالی که دیوار ساخته شده با بلوک سیمانی سبک به علت ساختار خاص جداره ها عایق بسیار بهتری نسبت به سفال در تبادل حرارت و صدا می باشد و الزامات مبحث 19 و 18 مقررات ملی ساختمان را به راحتی تامین نموده و با حل کردن مباحث اقتصادی در حین داشتن خواص ارتقاء یافته تر نسبت به مصالح مشابه ، جایگزین بسیار مناسبی برای آجر و سفال خواهد بود و قابلیت صادرات به کشورهای همجوار را خواهد داشت.

نکته بسیار مهم بومی بودن تکنولوژی به کار رفته است.

یکی از مزایای بلوک سبک پاکدشت بتن عدم مصرف سوخت جهت پخت سنگدانه سبک مصرفی در مقایسه با برخی سنگدانه های صنعتی وسفال که جهت پخت به درجه حرارتی بین 1200 -1000 درجه سانتی گراد نیاز دارند می باشد،نکته قابل توجه اینکه بلوک های سبک ساخته شده با برخی پوکه های طبیعی علی رغم اینکه نیاز به پخت ندارند ولی بسیار سست و ضعیف و دارای مقاومت فشاری پایین و جذب آب بالایی هستند.این محصول با مقاومت فشاری و جذب آب طبق استاندارد و ضایعات کمتر (بعلت مقاومت بالاتر )و چسبندگی با ملات بهتر ،ضمن صرفه جویی در مصرف سوخت برتری قابل توجهی در کیفیت داردکه تحولی عظیم در صنعت ساخت وساز کشور ایجاد خواهد کرد.

در کشور ما در ساخت وساز ساختمان ها و دیوار کشی های مربوطه از قرن ها پیش همواره از آجر و مصالح مشابه استفاده می شده است که ضمن مصرف کانی ها و مواد معدنی ،مقادیر بسیار بالایی سوخت جهت پخت آن ها استفاده می شد که البته با توجه به غیر استاندارد بودن و سنتی بودن کوره های پخت مقادیر بسیار بالایی پرت انرژی نیز در این مسیر وجود داشت. با توجه به سیاستهای کلی کشور در زمینه بهینه سازی مصرف سوخت از سویی و طرح هدفمندی یارانه ها که سوخت را نیز شامل می شود و توصیه های مکرر و الزامات وزارت مسکن در سال 90 با حذف یارانه سوخت بسیار بالاتر خواهد رفت ،استفاده ار آنها کاملا غیر اقتصادی خواهد شد.

در ضمن سوخت فسیلی که گنجینه گرانبهایی است و ارزش افزوده به مراتب بالاتری می توان از آن حاصل کرد نباید صرف پختن آجر و سفال گردد.

از اینرو واحد R&Dمجتمع پاکدشت بتن اقدام به طراحی بلوک های سیمانی سبک نموده که در واحد سطح دیوار از سفال سبک تر بوده (حائز اهمیت در طراحی ساختمان در برابر زلزله ) و به جای استفاده از سبکدانه های صنعتی متعارف که در تولید خود آنها مقادیر قابل توجهی انرژی مصرف می شود از نوعی سبکدانه طبیعی ،پر مقاومت و با دوام استفاده شده است که در ایران دارای معادن متعددی می باشد. لازم به ذکر است سیاست وزارت مسکن و شهر سازی خذف استفاده از آجر و سفال می باشدو مراکز تحقیقاتی تحت پوشش خویش را موظف به طراحی مصالح سبک جایگزین نموده است زیرا از 31 درصد انرژی مصرف شده در بخش صنعت حدود 21 درصد به پخت آجر و سفال اختصاص دارد که با توجه به تعداد کارخانجات مربوطه که حدود هفت هزار واحد با تولید 50 میلیون تن آجر می باشند حدود 3 برابر مصرف متوسط جهانی جهت تولید آجر ،انرژی مصرف میکنند که حدود 4 میلیارد لیتر معادل نفت کوره می باشد که خود باعث آلودگی زیست محیطی و ساخت ساختمانهای سنگین تر و تحمیل هزینه حمل و نقل اینگونه مصالح سنگین میشود.

مزایای استفاده از بلوک سبک سیمانی پاکدشت بتن :


1 ) تولید طبق استاندارد ملی شماره 7782 سازمان ملی استاندارد ایران

2) کاهش بار مرده ساختمان تا 30 % بعلت وزن بسیار سبک آنها

3) عایق بودن نسبی حرارتی و صوتی که موجب کاهش مصرف انرژی در ساختمان می شود و الزامات مبحث 18 و 19 مقررات ملی ساختمان را تامین می نماید.

4) سهولت در مسلح کردن دیوار در صورت نیاز با آرماتور

5) کاهش پرت بعلت مقاومت فشاری و کیفیت مطابق استاندارد ملی مربوطه

6 ) استحکام مناسب دیوار حاصله بعلت نوع خاص اتصال بلوک ها از پهلو به یکدیگر

7 ) جداره ضخیم بلوک ها (25 میلی متر) که موجب امکان سوراخ کاری و نصب قطعات مختلف به دیوار می شود

8 ) افزایش سرعت اجرای دیوار کشی که حدود 3 برابر دیوار آجری و 2 برابر دیوار سفالی می باشد

9 ) صرفه جویی در ملات مصرفی

10 ) سازگاری با محیط زیست و قطعات تاسیساتی مدفون در دیوار (بدون اثر شیمیایی مخرب بر آنها

11 ) عملیات شیار زنی مسیر تاسیسات و برشکاری آن ها با فرز براحتی امکان پذیر است

12 ) کاهش مصرف گچ و خاک بعلت صاف بودن سطح دیوار نسبت به سفال

13 ) در صورت نفوذ آب ناشی از بارندگی در دیوار و رسیدن آن به بلوک ها ،در صورتیکه جذب آب بالا و یا جمع شدگی خطی بالایی داشته باشند ممکن است باعث افت کیفیت دیوار از لحاظ انتقال حرارت و همچنین افت دوام و آسیب رسیدن به نازک کاری درونی و بیرونی دیوار اتفاق بیفتد که در مورد بلوک های پاکدشت بتن بدلیل کیفیت منطبق بر استاندارد ملی ایران این نقیصه وجود ندارد

چند توصیه کاربردی :

1) ملات مورد نیاز جهت دیوار چینی می بایست پایه سیمانی باشد.

2) بلوک ها قبل از اجرا کاملا خیس شوند و بعد از اجرا آبدهی شود.

3) قبل از نازک کاری فرصت کافی جهت خشک شدن نسبی به دیوار داده شود.

4) جهت نصب قوطی کلید و پریز توصیه می شود از گرد بر استفاده نمایید.

5) توصیه می شود مقاومت ملات کمتر از مقاومت بلوکها باشد.

6) قبل از اندود کاری تکه های آسیب دیده و شکسته ملات از داخل کلیه بندها جدا شود.

7) به منظور کاهش خطرات ناشی از زلزله هنگام اتصال دیوار به اسکلت ساختمان اصول فنی رعایت گردد.

8) توصیه های نشریه شماره 100 سازمان برنامه و بودجه سابق و مشخصات فنی و عمومی کارهای ساختمان (نشریه 55)کاملا اجرا شوند